ابزار اینستا گرام

تیک ابزارابزار اینستا گرام برای وبلاگ

ابزار تلگرام

تیک ابزارابزار تلگرام برای وبلاگ

۴۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۳ ثبت شده است

۰

نمونه هایی از اخلاق والای علمای ربانی

 مراجع و علما

سید رضی (رحمة الله علیه)


خبرگزاری فارس: «سید رضی» عالمی که سخنان امام علی(ع) را وارد خانه‌ها کرد

 طلبه و عالم باید مقام روحی و متاع معنوی خود را در برابر آنچه در دست مردم دنیا دار است پست نکند و چشم به دست مردم و دل نگران خوشیها و امور مادی مردم نباشد، سرافراز باشد و آزاده، و در عین فروتنی و تواضع، طبعی بلند داشته باشد و بی نیاز.داستانی نقل می کنیم از عالم بزرگ و آزاده، شرف الدین و عزالاسلام، علوی شریف بزرگوار، سید رضی ابوالحسن محمد ابن الحسین الموسوی، گردآورنده ی کتاب «نهج البلاغه» تا نمونه ای باشد برای تربیت و دمیدن روح آزادگی و بلند طبعی در جانها و روانها. آورده اند که از هیچ کس صله و جایزه قبول نمی کرد تا آنجا که هدیه های پدر خود را نیز رد می کرد. پادشاهان آل بویه هرچه کردند تا ایشان عطا و صله بپذیرد نپذیرفت. دوست داشت که خود و شاگردانش مورد عزت و احترام باشند و همه ی مردم حرمت آنان را نگاه دارند و با بی نیازی و آقایی زندگی کنند. نیز آورده اند که خداوند به وی فرزندی داد. ابوغالب فخرالملک، وزیر بهاء الدوله، هدیه ای برای او فرستاد و پیغام داد که چون در این گونه اوقات دوستان برای یکدیگر هدیه می فرستند، من این هدیه را برای قابله فرستاده ام، امید است بپذیرید. سید رضی رد کرد و بدو نامه ای نوشت، و از جمله در آن نامه چنین نگاشت: «بر احوال خانواده ی ما زن بیگانه ای آگاه نمی گردد، همیشه پیرزنان خود ما قابلگی می کنند نه زنان بیگانه. و این پیرزنان نیز نه اجرتی می گیرند و نه صله ای». این واقعه را، مؤلف «قصص العلما» با تفصیل بیشتری آورده است. در اینجا با تصرف در عبارت نقل میکنیم. واقعه از قول وزیر آورده شده است: خدای تعالی پسری به سید رضی کرامت فرمود. من هزار دینار در طبقی گذاشتم و به رسم هدیه و چشم روشنی برای او فرستادم. رضی آن وجه را رد کرد و گفت: وزیر می داند که من از هیچ کس چیزی قبول نمیکنم». بار دیگر آن طبق را فرستادم و گفتن: «این وجه برای آن مولود است، دخلی به شما ندارد». باز پس فرستاد و گفت: «این مبلغ را به قابله بدهید» بار سوم فرستادم و گفتم: «این مبلغ را به قابله بدهید». این بار نیز بازگردانید و گفت: «وزیر می داند که زنان ما را زنان بیگانه قابلگی نمی کنند، بلکه قابله ی ایشان از زنان خود ما هستند. و اینان نیز چیزی از کسی نمی پذیرند». برای بار چهارم آن مبلغ را فرستادم و گفتم: «این مبلغ از آن طلابی باشد که در خدمت شما درس می خوانند» سید رضی فرمود: «طلاب همه حاضرند، هر کس هر قدر می خواهد بردارد». آنگاه یکی از طلاب برخاست و یک دینار برداشت و قطعی از آن برید و آن بریده را نزد خود نگاه داشت و باقی مانده را در همان طبق گذاشت. سید رضی پرسید: «چرا چنین کردی؟» گفت: «دیشب برای روغن چراغ احتیاج پیدا کردم و کلید در خزانه ی شما که وقف بر طلاب است نبود، از این رو از بقال، نسیه، روغن چراغ گرفتم اکنون قدری از این دینار را برداشتم تا قرض خود را ادا کنم» چنین کردند و سرانجام آن طبق دینار را رد کردند ونپذیرفتند.آری اینگونه بودند علمای ربانی.

۰

تمدن آمریکایی

 یهود و آمریکا

تمدن آمریکایی

حدود 400سال پیش از  آمریکا توسط،کریستوف کلمب، به صورت رسمی! کشف شد.براساس اسناد موجود،قبل از کلمب توسط مسلمانان کشف شده و حتی در آنجا زندگی نیز کرده اند.

شواهد دالّ بر حضور مسلمانان در قاره ی قدیمی آمریکا بر تعدادی از مجسمه ها، سنت های شفاهی، گزارش های شاهدان عینی، باقی مانده ی مساجد، اشیای دست ساز، سکه ها و کتیبه های عربی استوار است. کشف سکه های عربی در نزدیکی ساحل ونزوئلا در دریای کاراییب، گزارش های تاریخی بر جای مانده از مورخان و جغرافی دانان مسلمان، سفرهای دریانوردان و ماجراجویان مسلمان در پهنه ی اقیانوس اطلس را کاملا تأیید می کند.

شواهد زیادی نشان می دهد که مسلمانان حداقل ۵ قرن قبل از کریستف کلمب از آندلس و غرب آفریقا، به آمریکا آمدند و واقعیت آن است که تاریخ اسلام و مسلمانان در منطقه ی کاراییب به بیش از یک هزار سال قبل، فزون بر ۶ قرن پیش از تماس اروپاییان باز می گردد. حقایق آشکار می کند که مسلمانان، ارتباط گسترده و صمیمانه ای با این منطقه داشته اند. کاشفان اسپانیایی و پرتغالی از حضور مسلمانان در قاره ی آمریکا با خبر بودند. ثابت شده است که دانش جغرافیایی و دریانوردیی مسلمانان به راستی اساس توسعه ی اروپایی بود. در آن زمان مسلمانان به مسایل ستاره شناسی آگاه بودند و با کاربرد قطب نما و جهت یابی از طریق ستاره ها آشنا بودند. گفته شده دو ناخدای مسلمان تبار در سفر نخست کریستف همراه وی بودند. همچنین واسکوداگاما کاشف پرتغالی که برای اولین بار از راه دریا از اروپا به هند رفت با «احمدبن ماجد» درباره ی ساحل غربی آفریقا مشورت کرده است. این شخص به عنوان مؤلف کتاب راهنمای دریانوردی در اقیانوس هند، دریای سرخ، خلیج فارس، دریای جنوب چین و آب های پیرامون جزایر هند غربی مورد تحسین است.

۱

نقش یهودیان در فروپاشی امپراتوری عثمانی

 ادیان و فرقه های ضاله

نقش یهودیان در فروپاشی امپراتوری عثمانی
در گذشته ای نه چندان دور، امپراتوری عثمانی بخش قابل توجهی از جهان را برای مدّت بیش از 5 قرن زیر نگین خلافت خود داشت، در تمامی شرق اسلامی به جز «فارس(ایران)» همه جا پرچم منقوش به ماه و ستاره در اهتزاز بود؛ چنان که تا به امروز همین نقش را در سراسر جهان به عنوان نشان اسلامیّت و اسلامگرایی می شناسند.

اسناد فراماسون بودن میرحسین موسوی

 فراماسونری و شیطان پرستی سیاسی و فرهنگی

اسناد فراماسون بودن میرحسین موسوی
ردپایی از میرحسین موسوی که بی شک خود را از اصلی ترین سران فتنه می داند، در لجنات تفتین و تسلیم و قسطنطنیه (لُژهای فراماسونری) دیده می شود. این ها ادعاهای "دکتر محمد مکری" است که در زمان تصدی میرحسن موسوی بر مسند وزارت امور خارجه، سفیر کبیر ایران در شوروی بوده است.
۰

حکومت اسلامی آندلس ؛ از پیدایش تا سقوط

 ادیان و فرقه های ضاله

حکومت اسلامی آندلس ؛ از پیدایش تا سقوط

از احوال گذشتگان به منظور عبرت آموزی و هدایت انسانها سخن به میان آورده می شود.

در سوره آل عمران آیه ۱۳۷ آمده است: «قد خلت من قبلکم سنن فسیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المکذبین»

پیش از شما سنت هایی وجود داشت (که هر قوم طبق اعمال خود سرنوشت هایی داشتند که شما نیز همانند آن را دارید) پس در روی زمین گردش کنید و مشاهده کنید که عاقبت تکذیب کنندگان آیات خداوند چگونه بوده است." 

موقعیت جغرافیایی اسپانیا:

اسپانیا یکی از مراکز مهم انتقال تمدن اسلامی به اروپا و همچنین پل ارتباطی میان شرق و غرب در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در طول مدت ۸۰۰ سال بوده است. این کشور در جنوب غرب اروپا با کشور دیگر یعنی پرتغال شبه جزیره ایبری را تشکیل می دهند.

۰

زندگی مرفه تر!!!

 تاریخی و اجتماعی

زندگی مرفه تر!!!

دکتر مصطفی محمود میگوید:

" شاید باورم نکنی وقتی به تو بگویم که تو زندگی مرفه تر از زندگی کسری داری ... و خوشی تو در زندگی از امپراطور فارس و قیصر روم و فرعون مصر بیشتر است... ولی این یک واقعیت است.
۰

نقش یهودیان در سقوط آندلس

 ادیان و فرقه های ضاله

نقش یهودیان در سقوط آندلس

تاریخ کشور اسلامی اندلس به عنوان یک تاریخ سراسر پند و عبرت میتواند آموزنده باشد. مسلمانان در سال 711 میلادی تحت فرماندهی طارق بن‌زیاد اللیثی وارد خاک شبه‌جزیرة ایبریا شدند. در طول حدوداً یک سال، سپاه اسلام توانست بخش اعظم شبه‌جزیره را فتح کند و حکومت مسیحی گوت‌ها را به ناحیة کوچکی در شمال اسپانیا تبعید کند. سال 1492 میلادی سال پایان حکومت اسلامی در شبه‌جزیرة ایبریا ــ که مسلمانان به آن اندلس می گفتند ،بود؛ سالی که مسیحیت و حاکمان مسیحی بساط هر چه غیرمسیحی بود را از آن سرزمین برچیدند. در ابتدا مسلمانان بر مسیحیان پیروز شده، حاکم گشتند و در پایان نیز مسیحیان‌ْ قوم غالب بودند؛ اما در شبه‌جزیرة ایبریا غیر از این دو گروه، یهودیان نیز حضور داشتند.
۰

آشنایی با فرقه ی ضاله بهایت

 ادیان و فرقه های ضاله

آشنایی با فرقه ی ضاله بهایت

بهائیت نام فرقه‌ای انحرافی و ساختگی است که در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری به وسیله فردی به نام میرزا حسینعلی نوری معروف به بهاءالله ایجاد شد. آنچه در این نوشتار مورد توجه است، آشنایی با شکل‌گیری پیدایش، احکام و عقاید این گروه است. بر اساس مهم‌ترین یافته‌های این تحقیق مؤسس این فرقه کار خود را با این ادعا که بنده برگزیده خداوند است، آغاز کرد، اما در ادامه ادعای نیابت از طرف امام زمان  علیه‌السلام ، سپس ادعای نبوت و رسالت و آنگاه ادعای خدایی کرد. مدعاهای او در حوزه عقاید آکنده از تناقض و تضاد است و در حوزه احکام ملازم با برداشتن بسیاری از احکامی است که در شرایع پیشین وجود داشته و به آن عمل می‌شده است.
۰

شواهد قرآنی بوسه بر ضریح ائمه سلام الله علیهم اجمعین

 اهل بیت (ع)

شواهد قرآنی بوسه بر ضریح ائمه سلام الله علیهم اجمعین

دلایل بوسیدن و احترام کردن ضریح حرم ائمه اطهار(علیهم السلام) و تبرک جستن و نشان دادن علاقه و محبت مردم به اهل‌بیت از سوی آیت‌الله العظمی سبحانی تشریح شد.

مرجع عالیقدر جهان تشیع در پنجمین نشست از سلسله جلسات کلام اسلامی در مشهد به معنی اصطلاحی « تبرک» و « تبرک جستن» اشاره کرده و اظهار داشتند: سنت الهی بر این است که همیشه مسببات از طریق اسباب خواسته شود.

۰

امام حسین (ع) از نگاه اندیشمندان جهان

 اهل بیت (ع) تاریخی و اجتماعی

امام حسین (ع) از نگاه اندیشمندان جهان

تأثیر قیام عاشورا بر اندیشه مردم جهان، حتی غیرمسلمانان بسیار گسترده است. عظمت قیام عاشورا و اوج فداکاری امام حسین علیه‌السلام و یارانش سبب شده است که بسیاری از اندیشمندان و صاحب‌نظران غیرمسلمان درباره این نهضت و حماسه‌آفرینان آن مقالات متعددی به رشته تحریر درآورند و یا سخنانی در این‌باره ایراد نمایند. در این نوشتار کوتاه برآنیم که بصورت مختصر به برخی از آنها اشاره نماییم.

۰

حسینِ(ع)مسیحی،مریمِ مسلمان

 اهل بیت (ع) تاریخی و اجتماعی

حسینِ(ع)مسیحی،مریمِ مسلمان


آنکه فهمید!

راننده ی آژانس بود. سن و سالش  حدود پنجاه را نشان می داد،شاید هم بیشتر.همین که دهان باز کرد وگفت:ببخشید آقا !کجا تشریف می برید ؟فهمیدم.با آن لهجه ی غلیظی که داشت ،راحت می شد فهمید.کمی جابه جا شدم ،پرسیدم:«ببخشید آقا!شما ارمنی هستید؟»

۰

هَلْ جَزَاء الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ ؟

 اهل بیت (ع) تاریخی و اجتماعی

هَلْ جَزَاء الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ ؟

امام صادق علیه السلام فرمود:

«زنی در کعبه طواف می کرد و مردی هم پشت سر آن زن می رفت.آن زن دست خود را بلند کرده بود که ناگهان آن مرد دستش را به روی بازوی آن زن گذاشت!

۰

اعتدال به سبک دولت یازدهم!

 سیاسی و فرهنگی

اعتدال به سبک دولت یازدهم!

روز دوشنبه ( ۱۶ دی ماه 1392)،  هیئت نظارت بر مطبوعات هفته نامه ی یا لثارات را  به علت انتقاد به عملکرد فرهنگی و رسانه ای دولت یازدهم ،توقیف کرد و به نشریات 9دی و وطن امروز نیز تذکر داد.این در حالی است که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم ،قبلا در مورد توقیف رسانه هایی نظیر بهار که برخی مطالب توهین آمیز را در روزنامه های خودشان به چاپ می رساندند ،اظهار تاسف کرده بود.حال این سئوال پیش می آید که دولتی که خودش را نقد پذیر و پرچم دار اعتدال می داند،چرا به علت انتقاد یک رسانه از عملکرد دولت ،که بعضی از آنها درست هم هستند، اقدام به توقیف آن رسانه می کند،اما در مقابل برای توقیف رسانه هایی که به مقدسات دینی توهین می کنند اظهار تاسف می کند؟
۰

شباهتهای تحولات اخیر مصر به تحولات بشارت داده شده ی دوران ظهور در مصر براساس روایات

 بیداری اسلامی و جنگ جهانی

شباهتهای تحولات اخیر مصر  به  تحولات بشارت داده شده ی دوران ظهور در مصر براساس روایات

25 بهمن سال 1389(25ژانویه ی 2011) شروع آشوبها و درگیری خیابانی در مصر بود ،که سرانجام آن به سقوط دولت حسنی مبارک انجامید.بعد از اینکه انقلاب مردم مصر باعث سرنگونی مبارک شد ،مردم این کشور با شرکت در انتخابات محمد مرسی را به عنوان رئیس جمهور خود برگزیدند و حالا چند ماهی است که نظامیان با رهبری ژنرال السیسی کشور را در دست گرفته اند و در آستانه ی یک همه پرسی دیگرقراردارند .اما اتفاقات چند سال گذشته ی مصر در برخی موارد شباهتهای عجیبی به روایاتی  که درباره ی اتفاقات دوران ظهور کشور مصر ،از اهل بیت(علیهم صلوات الله) صادر شده ،دارد. چند نمونه از از این دست روایات را در اینجا برای شما می آوریم.
۰

ناسا،شق القمر پیامبر(ص) را ثابت کرد!!!

 اهل بیت (ع) تاریخی و اجتماعی

ناسا،شق القمر پیامبر(ص) را ثابت کرد!!!
به گزارش حفا نیوز ،سازمان فضانوردی«ناسا» به دو نیم شدن کره ماه و سپس پیوند خوردن این دو نیمه به یکدیگر پی برد.پایگاه اینترنتی روزنامه عربی«الوطن»چاپ آمریکا به نقل از یک محقق اردنی علوم فلکی در این زمینه نوشت:سفینه ی فضایی آمریکایی«کلمنتاین»که سالها در مدار کره ماه کار تحقیقاتی انجام می دهد به این نتیجه رسیده است که کره ماه صدها سال پیش به دو نیمه ی مساوی تقسیم شده و دوباره به یکدیگر متصل شدند. این محقق اردنی با ارسال گزارشی به ناسا آنان را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که مسلمانان،این پدیده را متعلق به 1400سال پیش می دانند و مرتبط به معجزه ای از  پیامبر اکرم(ص)به نام«شق القمر» است و ناسا هیچ تفسیری برای کشف خود نیافته است.زیرا این اتفاق نادر تاکنون برای هیچ جرم آسمانی به وقوع نپیوسته است.

۰

نقدی بر تیتراژ پایانی فیلم معراجی ها

 سیاسی و فرهنگی

نقدی بر تیتراژ پایانی فیلم معراجی ها

 فیلم معراجی ها به کارگردانی آقای مسعود ده نمکی چند وقتی است که برای نمایش روانه ی سینماها شده است. یکی از نکاتی که در این فیلم بسیار به چشم می آید تیتراژ پایانی این فیلم به خوانندگی آقای امیر تیموری است.آهنگ تیتراژ پایانی شعر زیبایی دارد و تقریباً هم تأثیرگذار است. اما نکته ای که باید به آن اشاره نمود و از آقای ده نمکی بعید به نظر می رسید ، استفاده از یک همخوان زن، که در بعضی از قسمت های آهنگ عملاً تبدیل به تک خوان میشود، در تیتراژ پایانی این فیلم است.

۰

انقلابهای منطقه ؛بیداری اسلامی یا بهار عربی؟

 بیداری اسلامی و جنگ جهانی

انقلابهای منطقه ؛بیداری اسلامی یا بهار عربی؟

با شروع خیزشهای مردمی در منطقه در سال 1388،عناوین متفاوتی در محافل بین المللی برای این خیزش ها از سوی گروه ها و تحلیل گران سیاسی،گفته میشود.عناوینی مانند بهار عربی و بیداری اسلامی و انقلاب عربی.عده ای این تحولات را ناشی از انقلاب اسلامی ایران و عده ای نیز آن را حاصل فتنه ی88 میدانند.و آمریکایی ها و غربی ها هم از آن به عنوان بهار عربی یاد می کند و در مقابل کشتارهای آن کاملاًسکوت کرده و حتی به سران دست نشانده خود در این کشورها کمک هم می کنند.در این بخش سعی می کنیم تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم کدام تعبیر برای این انقلابها به واقعیت نزدیکتر است.

تا 1439...

جستجو

بایگانی

عناوين برگزيده

پربازديدها

آخرين نظرات

پیشنهاد ویژه

پيوندها

محصولات سایت

شبکه های اجتماعی

کلیپ های برگزیده